ABD gizemli Çinli yatırımcının peşine düştü

Shanda Group’un Kurucusu ve CEO’su Chen Tianqiao, ABD topraklarının ikinci büyük yabancı sahibi. Chen Tianqiao, Oregon’da 198.000 dönümlük (80.127 hektar) ormanlık araziye sahip ve Arazi Raporu’nun son sıralamasına göre kendisi ABD’nin en büyük 82. mülk sahibi.

50 yaşındaki Chen, bu araziyi 2015 yılında Fidelity National Financial Ventures’dan 85 milyon dolara satın aldı. Oregon vergi kayıtları geçen ay gerçek Chen’in adını, Singapur merkezli holding grubuyla aynı takma ad olan Shanda Asset Management olarak açıkladı.

Chen’in Oregon’daki mülkü, onu ABD vatandaşı olmayan birinin Amerika’daki en büyük bireysel arazi sahiplerinden biri yapıyor. Sadece Kanadalı Irving ailesi daha fazlasına sahip. Irving ailesi, 2 milyon dönümden fazla Maine kerestelik arazisiyle Land Report’un listesinde 6. sırada.

ABD’DE PROBLEM OLDU

Özellikle tarım için kullanılan ABD topraklarının, yabancıların mülkiyetinde olması son yıllarda hassas bir siyasi konu haline gelmişti.

Tarım Bakanlığı’nın en son verilerine göre, 2021 yılı itibariyle Amerikan tarım arazilerinin yaklaşık 40 milyon dönümü ABD dışındaki çıkar gruplarına aitti ve Çin’deki kuruluşlar tüm ABD tarım arazilerinin yüzde 0,03’üne eşdeğer bir alana sahipti.

Bazı milletvekilleri Amerikan tarım arazilerine yabancı yatırımları kısıtlayan ulusal kurallar getirilmesi için bastırıyor. Senato Temmuz ayında Çin, Rusya, İran ve Kuzey Kore’den kişi ya da işletmelere belirli bir dönümün ya da değerin üzerinde tarım arazisi satışını yasaklamak için oylama yaptı, ancak bu önlem nihayetinde yasalaşmadı. Tüm eyaletlerin neredeyse yarısında yabancı mülkiyet konusunda bir tür kısıtlama bulunmakta.

CHEN TİANQİAO KİMDİR?

Zhejiang Eyaletinin yerlisi olan Chen, 1999 yılında Shanda Interactive adlı bir çevrim içi oyun şirketi kurdu. Beş yıl içinde Çin’in en büyük internet şirketlerinden biri haline geldi. Daha sonra ABD’de Nasdaq’a kote oldu. Chen 2012 yılında şirketi özel sektöre devretti ve holding grubunun merkezini Çin’den Singapur’a taşıdı.

Shanda’nın web sitesine göre yatırımları kamu ve özel hisse senetleri, risk sermayesi ve gayrimenkulü kapsıyor. Kendisi ve eşi Chrissy Luo, beynin anlaşılmasını ilerletme misyonuyla 2016 yılında California Teknoloji Enstitüsü’nde Tianqiao ve Chrissy Chen Nörobilim Enstitüsü’nü kurmak için 115 milyon dolarlık ilk bağışı yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir