AKP, tepki çeken 45 bin TL’lik “hayat pahalılığı” tazminatını iptal etti

AKP Milletvekilleri Orhan Erdem ile Necmettin Erkan’ın önergesi ile yasa teklifine giren ve tepki çeken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) personeline ayda 45 bin lira ‘’hayat pahalılığı’’ tazminatı ödenmesine yönelik düzenleme iptal edildi. 

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen torba kanun teklifinin çalışan emeklilere 5 bin lira verilmesini içeren 55. maddesi kabul edildi.

Ankara’dan İstanbul’a taşınan 400 BDDK personeline ayda 45 bin TL’lik “hayat pahalılığı” tazminatı ödenmesine ilişkin olan düzenleme ise tekliften çıkarılıp iptal edildi.

Sözcü’den Zekeriya Albayrak‘ın haberine göre; ‘’Neden BDDK’ya ayrımcılık yapılıyor?’’ sesleri yükselince AKP Milletvekilleri Orhan Erdem ve Necmettin Erkan’ın önergesi ile yapılan bu düzenleme, AKP Grup Başkanvekili Abdülhamit Gül’ün önergesinin TBMM Genel Kurulunda kabulü sonucu ile iptal edildi.

Torba kanun teklifinde yer alan 52. madde metinde çıkarıldı. Böylelikle BDDK Başkanı Şahap Kavcıoğlu dahil BDDK personeline ek ödeme yapılmasından vazgeçildi.

Ödeme, vergiden muaf olacaktı 

Bu madde ile ‘’Kurumda görev yapan kurul başkan ve üyeleri, başkan yardımcısı, başkanlık müşaviri, daire başkanı ve müdür ile murakıp, uzman, murakıp yardımcısı ve uzman yardımcısı unvanlı meslek personeline her ay 60 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçmemek üzere ek tazminat ödenir’’ hükmü getiriliyordu. Bu ödeme vergiden de muaf olacaktı.

TIKLAYIN – Çalışan emeklilere 5 bin TL verilmesini öngören teklif, Meclis’ten geçti

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir