Britanya ve Mısır arasında Refah Sınır Kapısı görüşmesi: Mısır, sınır kapısını açık tuttuğunu açıkladı

T24 Dış Haberler

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi, Britanya Başbakanı Rishi Sunak ile görüştü. Görüşmede, Gazze’deki Filistinlilere yönelik insani yardım hizmetlerinin ve yardımların düzenli bir şekilde sağlanması gerektiği ele alındı. 

Britanya Başbakanı Rishi Sunak, Mısır’a, Gazze Şeridi’ne açılan Refah Sınır Kapısı’nın İngiliz vatandaşları da dahil olmak üzere insani ve konsolosluk nedenleriyle açık tutulması için İngiltere’nin desteğini teklif etti.

Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre; Sunak’ın bu sabah Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile görüştüğü ve “Refah sınır kapısındaki zorlu güvenlik durumunu” ele aldıkları belirtildi.

Mısır hükümetinden yapılan ayrı bir açıklamada Sina ve Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın açık olduğu belirtildi. Ancak Mısır’ın İsrail’den, sınır kapısının Filistin tarafını hedef almaktan kaçınmasını istediği de eklendi.

Temas halinde olacaklar

Britanya Başbakanlık Ofisi Sözcüsü, şunları söyledi:

“Diğer pek çok kişiyle birlikte hayatını kaybeden Mısırlılar için başsağlığı diledi. Başbakan terörizmin nerede olursa olsun karşı durulması gereken bir kötülük olduğunu söyledi. Çatışmanın daha fazla yayılmaması da önemliydi. Başbakan, gerilimi azaltma çabaları da dahil olmak üzere Mısır’ın bölgede oynadığı tarihi rolün önemine dikkat çekti.

“Başbakan Refah sınır kapısındaki zorlu güvenlik durumunu kabul etti. Bu durumun yönetilmesi ve İngiliz vatandaşları da dâhil olmak üzere insani ve konsolosluk nedenleriyle güzergâhın açık tutulması için Birleşik Krallık’ın desteğini teklif etti.

“Liderler durum geliştikçe temas halinde olma konusunda mutabık kaldılar”

Tek bağlantı kapatılmıştı

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar dördüncü gününde devam ederken Gazze’deki sivillere ‘Mısır’a gitmeleri’ tavsiyesinde bulunan İsrail ordusu, sınırın kapatıldığını duyurmuştu. Ordu, Gazze’nin dünya ile tek kara bağlantısı olan Mısır sınırındaki Refah Kapısı’nın kapatıldığını bildirmişti. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx