CANLI GELİŞMELER Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum… Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘unutulmasına izin vermeyeceğiz’ diyerek dünyayı uyarmıştı… ABD basını İsrail gerçeğini yazdı: Nükleer Rubicon aşıldı

İsrail – Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri…

09:06

Washington Post ABD’deki İsrail sansürünü yazdı: Nükleer Rubicon aşıldı

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post’tan İsrail’in nükleer kapasitesine dair dikkat çeken bir yazı geldi.

‘İsrail-Hamas savaşıyla birlikte bir tür nükleer Rubicon aşıldı’ diyen gazete yazıda şu ifadelere yer verdi;

‘İki seçilmiş İsrailli yetkili (bir hükümet bakanı ve bir parlamento üyesi ) yalnızca İsrail’in nükleer silahlara sahip olduğundan açıkça bahsetmekle kalmadı, aynı zamanda bunların Gazze üzerinde patlatılmasını da önerdi. Bu rahatsız edici bir ilkti. Bu arada Washington’da uzun süredir devam eden gizli bir başkanlık emri, Amerikalı yetkililerin İsrail’in nükleer silahlara sahip olduğunu kabul etmesini bile yasakladı.’

Nükleer silahların yayılmasına ve daha da kötüsü kullanılmasına ilişkin artan risklere dikkat çeken ABD’li gazete ‘İsrail’in nükleer cephaneliğine yönelik bu tür otosansürü sürdürmek sadece tuhaf değil; zararlıdır’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz haftalarda ‘İsrail sende atom bombası var. Bunu da özellikle ilgili merciilere şikayetini yaptık, yapıyoruz’ diyerek bu konuyu uluslararası arenada dile getiren ilk lider olmuştu.

Erdoğan aynı açıklamasında ‘Yine bu süreçte İsrailli bakanlar tarafından varlığı inkar edilen nükleer silah, atom bombası meselesinin de unutulmasına da izin vermeyeceğiz’ ifadesine de yer vermişti.

Rubicon aşıldı: Adını italya’da bulunan rubicon nehrinden alan deyim bir konuda kritik eşiğin aşılması durumunda kullanılıyor.

07:05

Biden’ın danışmanı İsrail ve Mısır’ı ziyaret edecek

Axios haber sitesi, Brett McGurk’un İsrail’in Refah’ta yaklaşan askeri operasyonlarını ve Gazze’de hâlâ tutulan esirlerin serbest bırakılmasını görüşmek üzere Çarşamba günü Kahire’ye uçacağını bildirdi.

Beyaz Saray geziyi henüz onaylamadı ancak Axios, Beyaz Saray’ın Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü McGurk’un ilk olarak Mısır istihbarat şefi Abbas Kamel ile görüşeceğini bildirdi.

Daha sonra Perşembe günü İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant ile görüşmek üzere İsrail’e uçacak.

06:40

Netanyahu’dan ‘Filistin’ açıklaması: Onlarca yıldır engelleyen kişi benim

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, iki devletli çözüme karşı olduğunu yineleyerek, İsrail’e Filistin devleti dayatmaya yönelik uluslararası bir girişim olduğunu öne süren Netanyahu ‘İsrail vatandaşları, herkes biliyor ki, varlığımızı tehlikeye atacak bir Filistin devletinin kurulmasını onlarca yıldır engelleyen kişi benim’ dedi.

Netanyahu, İsrail’in Gazze dahil Ürdün Nehri’nin batısındaki tüm bölgelerde ‘tam güvenlik kontrolünü’ sürdüreceğini de sözlerine ekledi.

06:04

İsrail ordusu 23 yıl tutuklu kalan Filistinli mahkumu serbest bıraktı

Wafa haber ajansı, İsrail ordusunun, işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin’in batısındaki Zabuba köyünde tutuklu bulunan 50 yaşındaki Muhammed Muhammed Abdülmecid Şarqiya’yı 23 yıl İsrail gözetiminde kaldıktan sonra serbest bıraktığını bildirdi.

05:20

ABD, Gazze’de ‘geçici ateşkes’ çağrısında bulunan BM kararını önerdi

ABD, Gazze’de “mümkün olan en kısa sürede” geçici ateşkes çağrısında bulunan ve İsrail’i Refah’a kara saldırısı başlatmaması konusunda uyaran bir BM Güvenlik Konseyi kararı taslağı hazırladı.

Al Jezeera’da yer alan habere göre, taslakta ayrıca Gazze’de “büyük ölçekte insani yardım sağlanmasının önündeki tüm engellerin kaldırılması” çağrısı da yapılıyor.

04:03

Macaristan dışındaki tüm AB üyesi ülkelerden İsrail’e Gazze’de ‘insani ara’ çağrısı

Belçika’nın öncülüğünde 26 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke, İsrail’e “Gazze Şeridi’nde kalıcı bir ateşkese yol açacak acil insani ara” çağrısında bulundu.

AB içinde İsrail’e en büyük desteği veren Macaristan ise bu çağrıya katılmadı. Macaristan engeli nedeniyle, Batı Şeria’da Filistinlilere yönelik şiddete karışan İsrailli radikal yerleşimcilere yönelik Avrupa yaptırımları konusunda da yine karar alınamadı.

Canlı Anlatım Özeti

Washington Post ABD’deki İsrail sansürünü yazdı: Nükleer Rubicon aşıldı
Biden’ın danışmanı İsrail ve Mısır’ı ziyaret edecek
Netanyahu’dan ‘Filistin’ açıklaması: Onlarca yıldır engelleyen kişi benim
İsrail ordusu 23 yıl tutuklu kalan Filistinli mahkumu serbest bıraktı
ABD, Gazze’de ‘geçici ateşkes’ çağrısında bulunan BM kararını önerdi
Macaristan dışındaki tüm AB üyesi ülkelerden İsrail’e Gazze’de ‘insani ara’ çağrısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx