Eskişehir’deki düğünde Kürtçe Şarkı İçin 23 Gözaltı: Beynelmilel Filmindeki Gibi…

Eskişehir’de bir düğünde çalınan Kürtçe şarkılar nedeniyle 23 kişi gözaltına alındı. HEDEP Mersin Milletvekili Perihan Koca, yaşananları Sırrı Süreyya Önder’in Beynelmilel filminde yaşananlara benzetti.

HEDEP Mersin Milletvekili Perihan Koca, Odunpazarı ilçesinde Kürtlerin yaşadığı Kireç köyündeki düğünün yaklaşık ay önce gerçekleştiğini, soruşturma kapsamında gözaltı ve ifade alma işlemlerinin ise bu hafta yapıldığını belirtti.

Düğün sahipleriyle konuşan Koca, gözaltının ev baskınıyla yapıldığını ve 23 kişinin serbest bırakıldığını açıkladı. Düğün salonun da basıldığını anlatan Koca, düğünün kayıtlarına el konulduğunu ifade etti.

‘6 ŞARKIYI TÜRKÇEYE ÇEVİRTİYORLAR’

Gazete Duvar’ın aktardığına göre; gözaltına alınanlarla görüşen Koca, “Gözaltına alınanlar kendi dillerinin ne anlama geldiklerini iyi biliyorlar. Ama kolluk kuvvetleri şarkıları onlara Türkçe okutarak bunun aslında bir suç unsuru olduğunu deklare ediyor. Düğüne katılanların, kendi dilinde, kendi şarkılarında coştukları anı örgüt propagandasına bağlamak açısından 6 şarkıyı Türkçeye çevirtiyorlar. Bunun suç teşkil ettiğini söylüyorlar. Bir düğünde kendi dilinle ilgili şarkılar söylemek, coşmak, eğlenmek ve kendi kültürünü var etmek suç sayılıyor. Bu da normalleştirilmek isteniyor. Görüştüğüm yurttaşlardan bir tanesi kendi köylerinde bir düğün olduğunu, düğünün cenaze gibi geçtiğini söyledi. Bu bütün köye, ilçeye ve ile sirayet etti. Bir sindirme politikasıdır” dedi.

‘BEYNELMİLEL FİLMİ GİBİ’

Perihan Koca, yaşananları Sırrı Süreyya Önder’in yönetmenliğini yaptığı Beynelmilel filminde yer alan sahneye benzetti.

Filmde yer alan düğün sahnesinde Lorke şarkısının çalınması isteniyor. Ancak müzisyenlerden biri, cebindeki yasaklı şarkı listesini çıkarıp Lorke’nin yasak olduğunu belirtiyor. Israr sonucu, Lorke şarkısı duyulmasın diye ‘sessizce’ çalınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx