Fatih Altaylı: Bana AK Parti’deki FETÖ’cüler ve Pelikancılar saldırıyor

İstanbul’da düzenlenen “Şehitlerimize Rahmet, Filistin’e Destek ve İsrail’e Lanet” mitinginde yaşana yumruklu saldırı olayının ardından paylaştığı “eline sağlık” mesajı dolayısıyla hakkın da soruşturma açıldığı konuşulan gazeteci Fatih Altaylı, 10 gün kadar önce AKP’li bir tanıdığının “Partideki FETÖ’cüler sana hamle yapacak” dediğini anlattı. 

“FETÖ’cüler içeride halen varlar ve sana karşı hamle yapacaklar”

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’a konuşan Altaylı, “Yaklaşık 10 gün önce AK Parti içerisinden biri arayıp dedi ki, ‘FETÖ’cüler içeride halen varlar ve sana karşı hamle yapacaklar. ‘Böyle bir güçleri var mı?’ dedim. ‘Var, partide yeniden örgütleniyorlar’ dedi. Tipik Fetullah işi, çok net. Eski Fetullahçı kardoların işi. Pelikan ve Fetullah el ele. Zaten aralarında çok fark yok. Onların yaptığı iş” diye konuştu.

“Ben çeşitli vesilelerle haftada bir ifade veriyorum, ortada köpürtülecek bir şey yok”

Bu yaşananları beklediğini söyleyen Altaylı, suçlamaların abuk sabuk olduğunu belirterek, “Burada kıyametin kopma nedenini anlamıyorum. Ben çeşitli vesilelerle haftada bir ifade veriyorum. Normal. Ortada köpürtülecek bir şey yok” dedi.

“CİNER’den ayrılınca olmam diye düşündüler”

YouTube yayınları ses getiren Altaylı, “CİNER’den ayrılınca olmam diye düşündüler. İnsanın söylediklerinin toplumda karşılığı olunca oluyor. Ben de medeni ve hukukun geçerli olduğu ülkede bir gazeteci nasıl davranırsa öyle davranıyorum. Türkiye’de baskı rejimi var diye düşünmeden gazetecilik ve yorumculuk nasıl yapılırsa ona devam ediyorum. Açık söylemek gerekirse bundan rahatsız olan, iktidar değil, troller ve geçmişten beri benimle hesabı olanlar” ifadelerini kullandı.

“30 senedir korumayla yaşıyorum, vefat edinceye kadar yanımda”

“30 senedir korumayla yaşıyorum” diyen Altaylı, “1994’te devlet bana koruma tahsis etti, vefat edinceye kadar yanımda. Türkiye’de gazetecilik bugün zor da dün kolay mıydı?” diye sordu.

“O tweet’i test amaçlı attım”

Altaylı, tartışma yaratan “eline sağlık” mesajını hangi niyet ve maksatla attığını da şöyle açıkladı:

““O an yanımda reklamcı arkadaşım vardı. Dedim ki, ‘Bir tweet atacağım. İki taraftan birden küfür yiyeceğim.’ Ve attım. Arkadaşım ‘Kimi kastediyorsun’ dedi. ‘Kim kimi anlarsa onu. Sen şimdi tartışmaya bak’ dedim. Çünkü biliyorum, herkes kendi açısından algı yapacak. Ben test amaçlı attım. 3-4 saat sonra yazdım bunu. Dedim ki ‘Bir test yaptım, sonucunu aldık.’ Niyetim toplumdaki bölünmeyi görmek ve göstermekti. Bunca yıl suçu ve suçluyu övmemişim şimdi mi öveceğim?

“Anayasal düzeni korumaya yemin etmiş insanların anayasal düzene başkaldırmayı savunacağını tahmin etmiyordum”

“Birincisi, herkes birbirine saldırmak için fırsat kolluyor. Müthiş bir bölünmüşlük var. İki, Türkiye’de anayasa üzerine yemin etmiş insanlar, anayasal düzene başkaldırıyı neredeyse savunur hale gelmiş. Bunu beklemiyordum. Bölünmüşlüğü bekliyordum. Sadece bunun ne kadar hızda ve nasıl olacağını görmeyi merak ediyordum. Ama anayasal düzeni korumaya yemin etmiş insanların anayasal düzeni başkaldırmayı savunacağını tahmin etmiyordum, çok şaşırdım.”


TIKLAYIN – Fatih Altaylı: Cuma günü savcılığa gidiyorum

Fatih Altaylı’ya “hakaret” suçundan 7 ay hapis cezası: Ceza ertelenmedi, yerinde bulunursa cezaevine girecek

TIKLAYIN – Fatih Altaylı: O günlerde de FETÖ’nün sözcülüğünü yapan bazıları, benim, bazı başka gazetecilerin, medya patronlarının tutuklanacağını yazıyor

Rasim Ozan Kütahyalı: Altaylı tamamen sivil bir insan değil, yarı-resmî bir figürdür, tutuklanıp tutuklanmayacağını devlet içi güç dengesi belirleyecek

TIKLAYIN –  Fatih Altaylı: İfadeye çağrılmadım, ama çağrılırsam da şaşırmam!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx