İsrail-Lübnan sınırında gerilim tırmanıyor: Hizbullah’tan ordu karargahına füze

Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine tanksavar füzesi atıldığı ve bir İsraillinin öldüğü bildirildi. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Lübnan’dan ilk olarak İsrail’in kuzeyindeki Batı Celile bölgesine bağlı Şatula beldesine, ardından sınırdaki bir İsrail askeri karargahına yönelik tanksavar füzesi atıldığı belirtildi.

Hizbullah Hareketi, İsrail’e yönelik tanksavar füzesi ile yapılan saldırıya ilişkin açıklama yayımladı. Açıklamada, Hizbullah’ın, İsrail’in Şabaa beldesinde 2 Lübnanlı sivili öldürmesine yanıt olarak bugün füze ile saldırı düzenlediği kaydedildi.

Buna karşılık İsrail ordusu, Lübnan’da füzelerin fırlatıldığı alanları bombaladığını duyurdu.

1 KİŞİ HAYATINI KAYBETT

İsrail acil yardım servisi Kızıl Davud Yıldızı’ndan yapılan açıklamaya göre Lübnan’dan düzenlenen saldırıda 40 yaşında bir İsrailli öldü. Açıklamada, 2’si orta derecede, 1’i hafif, 3 İsraillinin yaralandığı aktarıldı.

4 KİLOMETRELİK TAMPON BÖLGE KARARI

AA’nın aktardığına göre açıklamada ayrıca, yaşanan saldırıya ilişkin ordunun yaptığı durum değerlendirmesi uyarınca, Lübnan ile olan kuzey sınırında 4 kilometrelik bir bölgenin kapatıldığı ve bölgeye girişin yasaklandığı belirtildi.

Sınırdan iki kilometreye kadar olan bölgedeki sivillerin güvenli alanlarda kalmaları istenirken, “aktif muharebe bölgelerinde çeşitli operasyonel ihtiyaçlar doğrultusunda uydu tabanlı navigasyon hizmetlerinin kısıtlandığı” kaydedildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx