Önce 500 bin TL Bağış Geldi Sonra Şu Ucube’ye İzin!

ALİ MACİT

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yerel seçimler öncesinde, tarihi kentin adeta kalbine bir hançer gibi saplanan “ucube” bir bina görenleri hayrete düşürüyor. Safranbolu’nun Emek Mahallesi’nde 9 Blok’tan oluşan Doğan Sitesi’nin önüne tuhaf bir bina yapıldı. Sitenin önünde istinat duvarını andıran binaya nasıl ruhsat verildiği merak konusu olurken, binayı yapan şirketin Safranbolu Belediyesi’ne 500 bin TL bağış yaptığı ortaya çıktı.

SİTE SAKİNLERİ ÜZGÜN

Önlerine, istinat duvarı gibi ucube bir bina yapılan Doğan Sitesi sakinleri çok üzgün. Binayı yapanların yanı sıra, Safranbolu Belediyesi’ni de sorumlu tutan site sakinleri “Belediye’ye gittik, ama bu binayı yapan parayı çok verdi demek ki…” Belediye Başkanı Elif Köse “yaptırmayacağım ben” dedi ama sonradan da “ne yapıyım ben yaptı” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI ELİF KÖSE “KÖTÜ AMA YAPILABİLECEK BİR ŞEY YOK..!”

Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada binanın kötü olduğunu kabul ettiklerini, ancak yasal olarak yapacakları bir şey olmadığını belirterek şöyle dedi: “Ben ve arkadaşlarım imar komisyonundakilerde o kadar rahatsız olduk ki o proje geldiğinde estetik komisyona geliyor benim en önemsediğim komisyonlardan bir tanesi. Safranbolu’ya yapılacak her bina yapıldığı sokağa uygun rengi, dokusu, kullandığı malzeme ile uygun olsun diye estetik komisyonda inceleniyor. Şimdi bu estetik komisyona geldiğinde şaşırdık dedik ki “bu nasıl bir şey, daracık cephesi var kötü gözükür” buna izin vermemek için yapabileceğimiz bir şey var mı? Hayır yok. Değiştirebileceğimiz bir durum var mı? Yok. Yapılabilecek hiçbir şey yok.

Bizde rahatsızız ama adamın arsasına imar kanunu göre yapabildiği yapı varsa neye göre yapma diyeceğim. Şunu düşünün yol kenarında olmadığı sürece siz her zaman bir binanın önüne yaparsınız ne yapacaksınız? Benim önüme bina yapıldı diye beni topa tutuyorlar “belediye başkanı izin verdi” gel sen izin verme. Nasıl vermeyeceksin? Çok önemliydiyse sizin için o arsayı satın alacaksınız yapılmasın bir şey diye. O binaya önden bakın bence gayet güzel bir cephesi var yandan dar yapacak bir şey yok.”

500 bin TL’LİK BAĞIŞ DEKONTU MAHKEMELİK OLDU

Safranbolu’daki ucube binayı yapan şirketin, Safranbolu Belediyesine yaptığı 500 bin TL’lik bağış dekontunu yayınlayan yerel televizyonun Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çetinkaya hakkında, bina sahibi Bayram Demir suç duyurusunda bulundu. Karabük Cumhuriyet Savcılığı, 11 Aralık 2023 tarihinde iddianame hazırlayarak yerel gazeteci Mehmet Çetinkaya’yı kişisel verileri hukuka aykırı olarak yaymak ve bu suçu kasıtlı olarak işlediği gerekçesi ile 4 yıla kadar hapis cezası istemi ile Karabük Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmasını talep etti. Savcının bu kararına itiraz edilmesi sonucu, 15 Aralık2023 tarihinde bu kez de, Belediye’ye yapılan bağış dekontunun kişisel veri sayılamayacağı nedeni ile “kovuşturmaya yer olmadığına dair karar” verildi.

Karabük Merkezli Batı Karadeniz Bölgesi’nde yayın yapan BRTV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çetinkaya, Safranbolu’nun tarihi önemine dikkat çekerek “Safranbolu 30 yıl önce UNENCO tarafından Dünya miras listesine alındı. Safranbolu tarihi özelliklerinin yanı sıra mimarisi ile de bırakın Türkiye’yi Dünya’da örnek bir şehirdir. Atalarımız, yüz yıllar önce Safranbolu’da bina yaparken, birbirinin güneşini kapatmaması için büyük özen göstermişlerdir. Safranbolu’nun en merkezi yerine yapılan bu ucube bina, adeta Safranbolu’nun kalbine saplanmış bir hançerdir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx