Uzay onlar için ‘macera’

13 Aralık 2018’de Türkiye Uzay Ajansı’nı (TUA) kurup uzay çalışmalarında önemli adımlar atan Türkiye, milli uzay programı ile Cumhuriyet’in 100’üncü yılında uzaya gidecek ilk Türk vatandaşını belirledi. Geçtiğimiz haftalarda da Türkiye’nin ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İMECE uzaya fırlatıldı. Türkiye son yıllarda uzay çalışmalarında önemli başarılara imza atarken, 7’li Masa’nın ise eleştiri ve küçümseme dışında elle tutulur tek vaadi yok.

7’li Masa’nın ortak Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, seçimi kazanması halinde kuracağı hükümetin programı olma niteliği taşıyan Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nde, uzay misyonuyla ilgili somut tek madde yok. Binlerce maddenin yer aldığı yüzlerce sayfalık metinde, “Sanayi ve teknoloji” başlığı altında sadece “uzay sanayiine teşvik sağlanıp uzay teknolojisinin destekleneceği” vaadiyle yetiniliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknofest’te Türkiye’nin ilk uzay yolcularını açıkladı.

ABD’Lİ ŞİRKETE PEŞKEŞ VAADİ

Kılıçdaroğlu, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen havacılık, uzay ve teknoloji festivali Teknofest’in başladığı 27 Nisan’da, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Atatürk Havalimanı’nı ABD’de CIA ile çalışan Sierra Nevada (SNC) şirketine teslim edeceğini açıkladı. Havalimanını havacılık ve uzay çalışmalarının merkezi haline getireceğini öne süren Kılıçdaroğlu, “Bunu kimlerle yapacağız? Merkezin kurulması ve geliştirilmesi için başarıları dünyaca tanınan ve başta ABD’deki Sierra Nevada (SNC) şirketinin sahibi Eren Özmen ve Fatih Özmen’le yapacağız” dedi. SNC, ABD istihbarat teşkilatı CIA’ya elektronik istihbarat, gözetleme ve keşif hizmeti veriyor.

CHP BİLİM VE TEKNOLOJİYE KARŞI

Kılıçdaroğlu, TUA’nın kurulmasını da engellemek istemişti. Kılıçdaroğlu TUA’nın kuruluş kararnamesini iptal ettirmek için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. CHP Gup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay, CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ile CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’un aralarında bulunduğu 138 CHP milletvekili Anayasa Mahlemesi’ne başvurup, 13 Aralık 2018 ve 30624 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 23 sayılı “Türkiye Uzay Ajansı” hakkındaki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin iptalini ve yürütmenin durdurulmasını talep etti.

AKŞENER ALAY ETTİ

HDP’nin desteklediği 7’li Masa’nın ortaklarından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de 2022’de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye Uzay Ajansı’nın çalışmalarını hedef alarak alay etmişti. Milyonlarca vatandaşı heyecanlandıran uzay çalışmaları hakkında Akşener, “Bir de başımıza uzay macerası çıktı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir